Junior Liffey Descent results

Well done to everyone who competed in the 2017 Junior Liffey Descent! Excellent effort!

2017

Open Singles
Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
389 Cleo Pitcher Farrell U18 F Wild Water Kayak Club 68 Min 52 Sec 1
32 Laoise Woods U18 F Thomastown Paddlers Canoe Club 89 Min 40 Sec 2
Wild Water Racer K1
Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
14 Cormac Slattery U18 M Salmon Leap Canoe Club 60 Min 32 Sec 1
531 Simon Kenny U18 M Phoenix Kayak Club 63 Min 12 Sec 2
78 James McCartney U18 M Celbridge Paddlers 67 Min 15 Sec 3
130 adam vaugh ZU15 M 79 Min 57 Sec 4
351 Daniel Flanagan ZU15 M Tullow Kayak Club 81 Min 16 Sec 5
562 Orin Byrne U23 M Galway Kayak Club 85 Min 55 Sec 6
Roisin Hannon ZU15 F Moy Canoe Club 5939 Min 0 Sec 7
Racing K2
Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
527 Klaidas Butkevicius ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 64 Min 43 Sec 1
524 Oisin Mulligan ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 64 Min 43 Sec 1
10 Aran Maloney ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 86 Min 0 Sec 3
54 Oscar Martin ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 86 Min 0 Sec 3
Racing K1
Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
115 Kate McCarthy U18 F Salmon Leap Canoe Club 61 Min 33 Sec 1
75 Aine White ZU15 F Celbridge Paddlers 76 Min 38 Sec 2
384 Ellen Grey ZU15 F Salmon Leap Canoe Club 81 Min 27 Sec 3
134 Ciara Coughlan ZU15 F Moy Canoe Club 106 Min 29 Sec 4
Racing K1
Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
9 Ronan Foley U18 M Kilcullen Canoe Club 48 Min 29 Sec 1
117 Ryan O’Connor U18 M Salmon Leap Canoe Club 51 Min 47 Sec 2
15 Scott Dignam U18 M Kilcullen Canoe Club 56 Min 30 Sec 3
13 Ronan Slattery U18 M Salmon Leap Canoe Club 59 Min 54 Sec 4
Racing K1
Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
66 Matthew McCartney ZU15 M Celbridge Paddlers 55 Min 12 Sec 1
42 Senan Forristal ZU15 M Thomastown Paddlers Canoe Club 61 Min 0 Sec 2
119 Eavan O’Keeffe ZU15 M Celbridge Paddlers 65 Min 17 Sec 3
6 Nathan Devine ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 65 Min 25 Sec 4
532 Odhran Henson ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 68 Min 50 Sec 5
334 Adam Foster ZU15 M 71 Min 57 Sec 6
141 Simon Bourke ZU15 M Moy Canoe Club 78 Min 44 Sec 7
Open Singles
Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
84 Anna Cass ZU15 F Thomastown Paddlers Canoe Club 73 Min 50 Sec 1
559 Aoibhin O Broin ZU15 F Galway Kayak Club 77 Min 0 Sec 2
47 joanne ball ZU15 F 5th Port Dollymount Sea Scouts 85 Min 7 Sec 3
32 Laoise Woods U18 F Thomastown Paddlers Canoe Club 89 Min 40 Sec 4
35 Caoimhe Woods ZU15 F Thomastown Paddlers Canoe Club 91 Min 57 Sec 5
Open Singles
Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
534 Adam Kennedy U23 M Canoeing Ireland 68 Min 2 Sec 1
129 Ethan Dowling ZU15 M Ribbontail Paddlers Canoe Club 70 Min 38 Sec 2
594 Senan O’Neill ZU15 M Thomastown Paddlers Canoe Club 73 Min 13 Sec 3
43 Cian Butterly ZU15 M 73 Min 24 Sec 4
595 Shane Durkan ZU15 M Celbridge Paddlers 73 Min 34 Sec 5
45 Michael O’Herlihy ZU15 M Wild Water Kayak Club 73 Min 55 Sec 6
528 Luke Kenny U18 M Phoenix Kayak Club 76 Min 30 Sec 7
41 ciaran ball ZU15 M 5th Port Dollymount Sea Scouts 88 Min 8 Sec 8
Open Canoe Triples
Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
127 Christopher Hughes U23 M BIrr OEC 83 Min 45 Sec 1
126 Edgar Chulia U23 M Birr OEC 83 Min 45 Sec 1
124 Jose Luis Llorens Corredera U23 M Birr OEC 83 Min 45 Sec 1
Open Canoe Singles
Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
344 Darragh Thomas ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 90 Min 46 Sec 1
Open Canoe Doubles
Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
523 Aaron Webb U23 M Barrowline Canoe Club 78 Min 40 Sec 1
508 Glen Kelly U23 M Barrowline Canoe Club 78 Min 40 Sec 1
540 Tadgh Maloney U18 M Clongowes School 80 Min 35 Sec 3
543 Henry Tritschler U23 M Clongowes School 80 Min 35 Sec 3
335 Tara Kelly U18 M Barrowline Canoe Club 82 Min 20 Sec 5
386 Alex O’Leary U18 M Barrowline Canoe Club 82 Min 20 Sec 5
72 Max Pocock ZU15 M Newbridge College Canoe Club 83 Min 0 Sec 7
69 Micheál O’Connor U18 M Newbridge College Canoe Club 83 Min 20 Sec 8
539 Sean Donovan U18 M Clongowes School 83 Min 34 Sec 9
391 Tassilo Tiedmann U23 M Clongowes School 83 Min 34 Sec 9
96 Neil Lambe U18 M Canoeing Ireland 86 Min 25 Sec 11
399 Comhghall Ryan ZU15 M Canoeing Ireland 86 Min 25 Sec 11
392 George Connolly U18 M Clongowes School 91 Min 26 Sec 13
545 James Gaffney U18 M Clongowes School 91 Min 26 Sec 13
394 Daragh Slattery U18 M Clongowes School 93 Min 36 Sec 15
396 Joe Kavanagh Joyce U18 M Clongowes School 93 Min 36 Sec 15
537 David Broe U18 M Clongowes School 93 Min 59 Sec 17
538 Oliver McDermot U18 M Clongowes School 93 Min 59 Sec 17
336 Sarah Jane Fanning U18 F Barrowline Canoe Club 108 Min 40 Sec 19
387 Cillian Horan ZU15 F Barrowline Canoe Club 108 Min 40 Sec 19
554 Calum Doyle U18 M Clongowes School 114 Min 25 Sec 21
395 Yuxuan Liu U18 M Clongowes School 114 Min 25 Sec 21
541 Colm Phillips U18 M Clongowes School 118 Min 57 Sec 23
397 Sean Freeman U18 M Clongowes School 118 Min 57 Sec 23
General Purpose
Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
39 Holly Gibbon ZU15 F 78 Min 6 Sec 1
120 Catriona MacDonald ZU15 F Kilcock Canoe Polo Club 86 Min 32 Sec 2
30 Aoife Hamilton ZU15 F Ribbontail Paddlers Canoe Club 87 Min 42 Sec 3
83 Rachel Alexander ZU15 F 88 Min 0 Sec 4
373 Sarah Cody U18 F Thomastown Paddlers Canoe Club 96 Min 26 Sec 5
28 Niamh Hamilton ZU15 F Ribbontail Paddlers Canoe Club 97 Min 9 Sec 6
372 Sadie Morrissey U23 F Thomastown Paddlers Canoe Club 97 Min 39 Sec 7
322 Ryan Magill ZU15 F Salmon Leap Canoe Club 100 Min 8 Sec 8
561 Grace Mortimer ZU15 F Galway Kayak Club 106 Min 52 Sec 9
580 Rosanna Ní Chúláin ZU15 F Galway Kayak Club 107 Min 3 Sec 10
Amy Templin ZU15 F 5934 Min 0 Sec 11
General Purpose
Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
506 Daniel Stratford ZU15 M Lough Dan Scout Centre 70 Min 23 Sec 1
504 Barry Stratford ZU15 M Lough Dan Scout Centre 71 Min 47 Sec 2
37 Ronan Gibbon ZU15 M 76 Min 0 Sec 3
348 Fergal Reilly ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 79 Min 3 Sec 4
329 Matthew White ZU15 M Sligo Kayak Club 79 Min 30 Sec 5
63 Alex O’Brien ZU15 M 79 Min 41 Sec 6
73 Zac Laplaud ZU15 M West Cork Kayak Club 80 Min 33 Sec 7
584 niall o’donovan ZU15 M North West Kayaking 80 Min 50 Sec 8
593 Eoin O’Toole ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 81 Min 0 Sec 9
26 Ben O’Reilly U18 M North West Kayaking 84 Min 2 Sec 10
31 Diarmuid Barron ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 84 Min 36 Sec 11
355 Oisin Hodkinson ZU15 M 5th Port Dollymount Sea Scouts 87 Min 27 Sec 12
21 Donncha Curley ZU15 M North West Kayaking 88 Min 2 Sec 13
80 Conor Flanagan ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 88 Min 20 Sec 14
318 Rory Mac Allister U18 M West Cork Kayak Club 88 Min 44 Sec 15
563 Cian O’Sullivan Coffey ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 88 Min 45 Sec 16
596 Paul Donnellan ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 90 Min 49 Sec 17
95 Mark Lambe ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 93 Min 14 Sec 18
40 Gael Castillo (Caislean) ZU15 M 94 Min 44 Sec 19
549 Fred Reed ZU15 M GoPaddle.ie Kayak Academy 96 Min 34 Sec 20
357 Thomas Evans ZU15 M Thomastown Paddlers Canoe Club 96 Min 40 Sec 21
548 David Doyle U18 M GoPaddle.ie Kayak Academy 96 Min 41 Sec 22
145 Tadgh Ryan ZU15 M Thomastown Paddlers Canoe Club 97 Min 26 Sec 23
546 Harry Nolan ZU15 M GoPaddle.ie Kayak Academy 98 Min 35 Sec 24
572 Andrew Coughlan ZU15 M Wild Water Kayak Club 99 Min 37 Sec 25
346 Mike Murphy ZU15 M Graig Canoe Club 99 Min 37 Sec 25
27 Adam Pettit ZU15 M 100 Min 22 Sec 27
70 Ewan Duff U18 M Newbridge College Canoe Club 100 Min 52 Sec 28
575 Matthew Duffy U18 M Newbridge College Canoe Club 100 Min 59 Sec 29
574 Evan Cawley ZU15 M Laois Kayak Club 101 Min 27 Sec 30
93 Oisin Doyle ZU15 M Newbridge College Canoe Club 101 Min 38 Sec 31
383 Eric Roche ZU15 M Newbridge College Canoe Club 102 Min 0 Sec 32
597 Harry Dawson ZU15 M Tullow Kayak Club 104 Min 21 Sec 33
533 Stephen Young ZU15 M Laois Kayak Club 104 Min 24 Sec 34
366 Jack Jenner ZU15 M Thomastown Paddlers Canoe Club 104 Min 32 Sec 35
382 Patrick Moxom ZU15 M Newbridge College Canoe Club 108 Min 3 Sec 36
576 Oisín O’Connor ZU15 M Newbridge College Canoe Club 108 Min 54 Sec 37
87 Liam Donlon ZU15 M Newbridge College Canoe Club 108 Min 55 Sec 38
55 Peter Roche ZU15 M Newbridge College Canoe Club 110 Min 16 Sec 39
379 Ben Jones ZU15 M Newbridge College Canoe Club 110 Min 22 Sec 40
81 Johnny Williamson ZU15 M Newbridge College Canoe Club 110 Min 38 Sec 41
82 Jack Reynolds ZU15 M Newbridge College Canoe Club 111 Min 3 Sec 42
586 Tomás Ó Cúláin ZU15 M Galway Kayak Club 113 Min 50 Sec 43
52 Matthew Collins ZU15 M 12th Port Sandycove Canoe Club 113 Min 56 Sec 44
133 Ben Fisher ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 114 Min 42 Sec 45
48 Sean Gregan ZU15 M Ribbontail Paddlers Canoe Club 114 Min 57 Sec 46
304 Sonny Cahill ZU15 M Tullow Kayak Club 115 Min 21 Sec 47
565 MJ Doran ZU15 M Tullow Kayak Club 117 Min 4 Sec 48
Ben Cunningham ZU15 M Sligo Grammar School 5934 Min 0 Sec 49
326 Ben Smith ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 5934 Min 0 Sec 49
90 Conor Curley ZU15 M North West Kayaking 5934 Min 0 Sec 49
Fiachra Greany ZU15 M 12th Port Sandycove Canoe Club 5934 Min 0 Sec 49
Jack Stewart Kelly ZU15 M Kilkenny Aqua Canoe Club 5934 Min 0 Sec 49
380 James Sexton ZU15 M Newbridge College Canoe Club 5934 Min 0 Sec 49
luke Hodkinson ZU15 M 5th Port Dollymount Sea Scouts 5934 Min 0 Sec 49
24 Rory McVeigh ZU15 M North West Kayaking 5934 Min 0 Sec 49
57 Ruairi Bray ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 5934 Min 0 Sec 49
345 Seanan Doyle ZU15 M 5934 Min 0 Sec 49